Mücevher Bakımı

Mücevherlerimi Nasıl Temizlemeliyim?

Mücevherinizi yumuşak, aşındırıcı olmayan ve tüy bırakmayan bir bez veya güderi ile dikkatlice temizleyin; bu, parlaklığının korunmasına veya geri getirilmesine yardımcı olur.

Neleri Mücevherlerimden Uzak Tutmalıyım?

Mücevheriniz özellikle parfüm, saç spreyi, makyaj, oje çıkarıcı, vücut yağları, güneş yanığı losyonu ve deodorantta bulunan kimyasalların etkilerinden zarar görebilir.

Mücevheri doğrudan güneş ışığında tutmayın, güneş ışığına uzun süre maruz kalmak birçok değerli taşların solmasına ve renklerinin kaybolmasına neden olabilir.

Altın takılar takarken yüzmeyin veya duş almayın ve ellerinizi yıkarken yüzüklerinizi çıkartın. Klor, tuzlu su ve tatlı su, değerli metalleri ve değerli taşları matlaştırarak veya aşındırarak zarar verebilir. Altın, klordan kalıcı olarak zarar görebilir veya renk değiştirebilir Banyo ve duş yaparken sabunlu suda metalin mat görünmesini sağlayan ince bir film oluşturabilir.

Bazı taşlar da oldukça gözenekli olabilir (turkuaz, mercan ve lapis lazuli gibi), bu nedenle bu tür taşları çok uzun süre suyla temas ettirmemelisiniz. Sıvılar ve yağlar, kristaller arasındaki küçük çatlaklardan mücevherlere sızarak kalıcı renk bozulmasına ve hasara neden olabilir. Ayrıca, gözenekli taşlar bir kumsalda veya diğer aşırı sıcak ortamlarda takılmamalıdır.

Pırlantalı Altın Takılarımı Nasıl Temizler ve Korurum?

Pırlantalarınızı ılık sabunlu sıvı ve yumuşak bir bez ile temizleyin, sabun kalıntısı kalmayacak şekilde taşı durulayın.

Opalli Altın Takılarımı Nasıl Temizler ve Korurum?

Opal mücevherlerinizi ultrasonik olarak temizlemeyin ve uzun süre suya ve kimyasallara maruz kalmaktan kaçının. Bu opallerde hasara neden olabilir. Opal takılarınızı nazikçe temizlemek için yumuşak, hafif nemli bir bez kullanın.Opal takılarınızı satın aldığınız yumuşak torbada saklayın. Çok sıcaktan veya çok soğuktan uzak tutun.

Değerli ve Yarı-Değerli Taşlı Altın Takılarımı Nasıl Temizler ve Korurum?

En çok sevdiğimiz ve kullandığımız mücevherlerimizde el kremi, parmak izleri ve genel kir birikimi yaygındır ve kolayca temizlenebilir. Takılarınızın taşlarını ılık su, yumuşak bir sabun ve yumuşak bir bez ile temizleyebilirsiniz.Tüm taşlar kimyasallara, suya ve hatta güneş ışığına karşı hassastır, bütün bunlara uzun süre maruz kalmak bazı değerli taşların solmasına neden olabilir. Örnekler arasında ametist, aytaşı, aquamarine, garnet, topaz, sitrin, peridot ve smoky quartz bulunur.Opal, inci ve turkuaz gibi bazı değerli taşlar oldukça gözeneklidir ve çok uzun süre su ile temas etmemelidir.

We Use Cookies