Mücevher Bakımı

Mücevherlerimi Nasıl Temizlemeliyim?

Mücevherinizi yumuşak, aşındırıcı olmayan ve tüy bırakmayan bir bez veya güderi ile dikkatlice temizleyin; bu, parlaklığının korunmasına veya geri getirilmesine yardımcı olur.

Neleri Mücevherlerimden Uzak Tutmalıyım?

Mücevheriniz özellikle parfüm, saç spreyi, makyaj, oje çıkarıcı, vücut yağları, güneş losyonu ve deodorantta bulunan kimyasalların etkilerinden zarar görebilir.

Mücevheri doğrudan güneş ışığında tutmayın, güneş ışığına uzun süre maruz kalmak birçok değerli taşların solmasına ve renklerinin kaybolmasına neden olabilir.

Mücevherlerlerle; denize, havuza girilmemeli ve duş alınmamalıdır. Klor, tuzlu su ve tatlı su, değerli metalleri ve değerli taşları matlaştırarak veya aşındırarak zarar verebilir. Altın, klordan zarar görebilir veya renk değiştirebilir. Banyo ve duş yaparken sabunlu suda metalin mat görünmesini sağlayan ince bir film oluşturabilir.

Bazı taşlar da oldukça gözenekli olabilir (turkuaz, mercan ve lapis lazuli gibi), bu nedenle bu tür taşları çok uzun süre suyla temas ettirmemelisiniz. Sıvılar ve yağlar, kristaller arasındaki küçük çatlaklardan mücevherlere sızarak kalıcı renk bozulmasına ve hasara neden olabilir. Ayrıca, gözenekli taşlar bir kumsalda veya diğer aşırı sıcak ortamlarda takılmamalıdır.

Pırlantalı Altın Takılarımı Nasıl Temizler ve Korurum?

Pırlantalarınızı ılık sabunlu ve yumuşak bir bez ile temizleyebilirsiniz.

Opalli Altın Takılarımı Nasıl Temizler ve Korurum?

Opal mücevherlerinizi uzun süre suya ve kimyasallara maruz bırakmaktan kaçının. Bu opallerde hasara neden olabilir. Opal takılarınızı nazikçe temizlemek için yumuşak, hafif nemli bir bez kullanın. Opal takılarınızı satın aldığınız yumuşak bir torbada muhafaza etmenizi öneririz. Çok sıcaktan veya çok soğuktan uzak tutmalısınız.

We Use Cookies